Każda osoba, która ma zamiar kupić buty trekkingowe musi sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie o to, czy chce kupić obuwie z membraną czy skórzane. W sieci bez problemu znajdziesz zaciekłych zwolenników jednego i drugiego rozwiązania. Jeśli nigdy wcześniej nie chodziłeś w butach trekkingowych, trudno będzie podjąć decyzję, ale możesz przynajmniej spróbować dobrać buty odpowiednio do zapotrzebowania.

Aby ułatwić sobie to zadanie warto poznać wady i zalety membrany. Na co możesz liczyć, gdy zakładasz obuwie trekkingowe z membraną? Przede wszystkim na bardzo dobrą wodoodporność. Główną zaletą tego rozwiązania jest struktura materiału, który ma zbyt małe pory, by przepuszczać wodę z zewnątrz.

Jednocześnie otwory są wystarczająco duże, aby pot z wewnątrz mógł odparować. Takie rozwiązanie sprawia, że buty z membraną są bardzo komfortowo podczas podróżowania w różnych warunkach… choć warto uważać na temperaturę. Membrana działa tak jak powinna jedynie w chłodniejszych miejscach.

Najczęściej producenci podają, że materiał sprawdza się najlepiej poniżej 15 stopni Celsjusza. To oznacza, że po buty trekkingowe tego rodzaju najlepiej sięgać jesienią, zimą i wczesna wiosną. Latem najlepiej sobie je odpuścić, bo nieefektywna membrana sprawi, że zdjęcie butów po długiej wędrówce nie będzie przyjemnych doświadczeniem dla Twojego nosa.

Wadą membrany jest również to, że trzeba na nią uważać. Gdy jest za bardzo poocierana, zaczyna przeciekać. Pod tym względem skóra może się okazać trafniejszym wyborem.