Czy brudne buty można wrzucić do pralki? To pytanie, które być może zadajesz sobie, gdy kolejny raz bierzesz wilgotną szmatkę, żeby czyścić obuwie. Ręczne mycie butów jest dość żmudnym zajęciem, zwłaszcza, gdy zabrudzenia są już dość stare.

Szorowanie bywa trudne i nie zawsze daje pożądane efekty. Czy w takim wypadku lepiej zdać się na automat i po prostu umieścić obuwie w bębnie pralki? Razem z innymi butami albo ubraniami? Odpowiedź na te pytania jest negatywna.

Nie powinieneś umieszczać butów w pralce z innymi butami, ani też innymi ubraniami… bo butów w pralce nie powinno się prać w ogóle. Wprawdzie automat jest przystosowany do mycia różnych rodzajów materiałów – w każdej pralce możesz wybrać tryb prania tkanin wykonanych z bawełny lub tworzyw sztucznych.

Jednak na panelu kontrolnym nigdy nie znajdziesz butów i nie ma się co oszukiwać, że można je policzyć jako materiały sztuczne. A dlaczego nie powinieneś prać butów w pralce? Chociażby dlatego, że producenci nie zalecają takiego rozwiązania.

To znaczy, że jeżeli buty zostaną w jakikolwiek sposób uszkodzone podczas prania, nie masz co liczyć na pozytywnie rozpatrzoną reklamację. Tymczasem buty mogą się rozkleić, rozedrzeć lub odbarwić.

Pralka jest dostosowana do czyszczenia tkanin – podczas projektowania nikt nie myślał o tym, że użytkownik będzie wrzucał do niej buty. Dlatego o wiele lepiej sprawdzi się czyszczenie z pomocą gąbki lub szmatki.

Możesz też użyć detergentu, ale unikaj mocnych środków, czyli wybielaczy i proszków.

www.avsy.pl