Skórzane buty to podstawa eleganckiego stroju, ale obuwie wykonane z tego materiału może się też świetnie sprawdzać na co dzień. Wiele osób sięga też po buty zamszowe, które są podobnie wymagające jak klasyczna skóra. Aby buty prezentowały się dobrze przez cały czas użytkowania, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Tylko wtedy masz pewność, że zrobią pozytywne wrażenie i nie zaczną się rozpadać w połowie sezonu. Nawet buty najlepszych marek wymagają dbałości, bo trudne warunki pogodowe i częste użytkowanie jest w stanie szybko wykończyć obuwie, które nie jest odpowiednio czyszczone i konserwowane.

Jak więc dbać o buty skórzane lub buty zamszowe? Absolutna podstawą jest regularne usuwanie brudu i pastowanie. Podczas czyszczenia staraj się dotrzeć we wszystkie trudno dostępne miejsca – dotyczy to przede wszystkim połączeń przy podeszwie lub języku. Buty możesz przecierać wilgotną szmatką. Gdy już wyschną, można brać się za pastowanie. Różni ludzie stosują różne metody pastowania.

Możesz nałożyć niewielką ilość pasty na czubek buta i ostrożnie rozsmarowywać środek w kierunku tylnej części buta. Użyj do tego suchej szmatki – możesz wielokrotnie używać tego samego kawałka materiału. Pastę trzeba następnie wetrzeć szczotką. Gdy już zakończysz tę czynność, poczekaj aż buty wyschną i możesz wziąć się za polerowanie. Do polerowania wykorzystaj szmatkę lub szczotkę z długim włosiem.

Oczywiście nie wszystkie buty trzeba polerować – nie każdy lubi chodzić w butach, które mocno błyszczą.