Popularnym wyborem butów na zimę są skórzane kozaki. Jeśli nie musisz oszczędzać, z pewnością warto postawić na jeden z typów skóry. Wybierze skórę gładką, nubuk czy zamsz.

Takie kozaki będą dobrze izolować ciepło, zwłaszcza jeśli dodatkowo są wyściełane od wewnątrz i mają futerko na krawędzi. Skórzane buty mają też tę zaletę, że mogą się dostosować do kształtu stopy. Oczywiście buty z prawdziwej skóry będą znacznie droższe niż wyroby syntetyczne.

Imitacje skóry mogą wyglądać bardzo ładnie, ale niestety nie maja tak dobrej wytrzymałości. Kupując kozaki musisz sprawdzić, czy podeszwa jest odpowiedniej grubości i czy ma solidny bieżnik. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że buty będą faktycznie chronić stopę przed mrozem i zapewnią odpowiednią przyczepność do podłoża.

Zwróć też uwagę na to, jak wygląda połącznie cholewki z podeszwą. To miejsce, które często się rozrywa i zaczyna przemakać, a wtedy nie mowy o dobrej ochronie przed zimnem. Generalnie dla kobiet o większych stopach kupowanie kozaków zimowych może być dość trudne.

Mniejsze modele są bardziej proporcjonalne. Małe stopy częściej idą w parze z drobną łydką, więc nie ma problemów z zapięciem kozaka. Z jakiegoś powodu jednak często buty w większych rozmiarach sprawiają problemy ich potencjalnym właścicielkom wykonujących przymiarki w sklepie.

Często górna część jest po prostu zbyt ciasna i trudno dopiąć but. Jeśli masz takie problemy, zawsze możesz pomyśleć o zamówieniu kozaków na wymiar. Możesz też postawić na modele skórzane, które lepiej dopasują się do kształtu stopy.

www.projectcontactafrica.com