Obuwie sportowe jest noszone przez wielu z nas na co dzień, choć pierwowzory wielu modeli miały wspomagać w uprawianiu konkretnych dyscyplin sportowych. Aktualnie jednak nawet producenci często nie tworzą butów sportowych w takich sposób, by nadawały się do biegania, grania w tenisa czy uprawiania fitnessu.

Popularne Adidasy, Pumy czy Nike najczęściej są dostosowane jedynie do codziennego noszenia i źle znoszą intensywniejszy wysiłek sportowy właściciela. To oznacza, że w celu kupienia butów, które faktycznie nadają się do biegania najlepiej wybrać się do sklepu typowo sportowego a nie obuwniczego.

W sklepach sportowych też możesz dostać obuwie dopasowane do konkretnych dyscyplin, z tym że tutaj buty są tak zaprojektowane, by faktycznie wspomagać stopę w wykonywaniu odpowiednich ruchów. Dobre buty biegowe ułatwiają przenoszenie ciężaru ciała i gwarantują lepszą stabilność podczas biegu.

W praktyce jednak biegacze często wybierają tanie obuwie sportowe, a odpuszczają sobie specjalistyczne rozwiązania, które nie zawsze są najwygodniejsze. Czasem bardziej opłaca się kupić nieco toporne, ale trwałe buty z marketu, które wytrzymają liczne treningi niż drogie, markowe obuwie, które może nie okazać się aż tak trwałe.

Tanie buty są też często zaskakująco wygodne. Być może nie prezentują się najlepiej, ale przecież nie biegasz dla lansu tylko dla zdrowia i dobrego samopoczucia? Kupowanie tanich butów jest też dobrym pomysłem dla początkujących sportowców, którzy jeszcze nie mają pewności, czy ich pasja potrwa dłużej niż trzy treningi.